TAPETAVIMAS

Tapetavimą galite patikėti šios srities specialistams arba vadovaudamiesi patarimais atlikti tai patys.

 

ĮRANKIAI

Jūsų kambario matavimui prireiks liniuotės arba ruletės. Vertikaliam klijavimui užtikrinti gali būti naudojamas pakabintas svarelis ar gulščiukas. Taip pat reikalingi: aštrios žirklės, kanceliarinis peilis, volelis, kempinė ar šluostė klijams nuvalyti, teptukas klijams tepti, tapetų lyginimo šepetys ar mentelė.

 

INSTRUKCIJA

Kiekvienų tapetų klijavimo instrukciją su konkrečiais reikalavimais rasite kiekvieno tapetų rulono įpakavime. Tapetavimas pradedamas nuo rašto derinimo (jeigu reikia). Ant kiekvieno tapetų rulono yra etiketė, kurioje nurodyta, ar būtina derinti raštą ir koks atstumas tarp pasikartojančių piešinių turi būti.

 

TAPETŲ KLIJAVIMO ABC

Prieš klijuodami tapetus patikrinkite ar jie neturi jokių defektų. Kad visi tapetai būtų vienodo atspalvio, jie turi būti su tuo pačiu partijos numeriu. Pirmiausiai pasiruoškite ir klijuokite ne daugiau kaip 3 juostas, patikrinkite kokybę ir tik įsitikinę, kad rezultatas tenkina Jus, tęskite darbą.

Tapetų juostų bei audinių pavyzdžių spalva kataloge ne visada idealiai sutampa su tapeto spalva.

Neišvengiamas nežymus spalvų neatitikimas tarp skirtingų gamybos serijų ir pavyzdžių kataloguose.

Tinkami klijai – ilgaamžiškumo garantas. Tapetų gamintojai įprastai ant etiketės nurodo, kokius siūlo pasirinkti klijus. Būtinai laikykitės tų nurodymų. Belieka pasirinkti gamintoją ir reikalingą kiekį.

Ant indelio etiketės būna nurodytas vandens ir klijų santykis bei brinkimo laikas. Ruošiant klijus jums reikės lazdelės ir kibiro, kuriame sumaišysite vandenį su milteliais. Nemaišykite iš karto visų klijų, kadangi tai galėsite padaryti vėliau, jei nuspręsite tęsti darbus kitą dieną.

 

SIENŲ PARUOŠIMAS

Tinkamai pasiruošę sieną išvengsite ir nelygumų, ir atsiklijavimų. Paruošta siena turi būti sausa, lygi ir švari.

Norėdami pasiruošti sienas naujiems tapetams turite atsižvelgti į tai, kokios jos buvo prieš tai:

jei buvo dažytos klijiniais dažais – nuplaukite sienas;

jei vandeniniais emulsiniais dažais – nebūtina valyti dažų ir galite klijuoti tiesiai ant jų;

jei yra likę ankstesni tapetai – nuimkite juos du kartus sudrėkindami karštu vandeniu;

jei sienos yra tinkuotos arba iš gipso kartono – jas būtinai nugruntuokite ir išlyginkite;

jei sienų būklė prasta ir yra išklijuota sunkiai pašalinamais tapetais – galite ant jų klijuoti papildomą nedažytų tapetų sluoksnį.

 

TAPETŲ PARUOŠIMAS

Patalpoje, kurioje tapetuosite, įjunkite ryškią šviesą, kad gerai matytumėte ir lengvai galėtumėte suderinti raštą ar neužklijuotumėte kraštų vieną ant kito. Tinkamiausia temperatūra yra 18 – 20 °C. Tapetuojant labai svarbu, kad nebūtų skersvėjo, nes tapetai gali greitai nukristi.

Jei tapetai turi raštą, kurį derinote karpydami – sunumeruokite tapetus, kad vėliau nesusimaišytumėte. Atsikirptą atraižą pasidėkite ant specialaus staliuko. Tiks ir paprastas, bet koks turimas stalas. Tik prieš tai uždenkite jį plėvele, kad nesusiteptų. Priklausomai nuo tapetų padenkite klijais sieną arba ir sieną, ir tapetus. Vienodu sluoksniu patepkite paviršius, nepalikdami jokių plotų be klijų. Klijais padengtą dalį perlenkite iki tos vietos, kur klijų dar nėra. Saugokite, kad geroji pusė nesiliestų su klijais ir nesusiteptų. Ištepę klijais palaikykite 10 minučių, kad klijai galėtų geriau įsigerti. Taip išvengsite ir atsirandančių oro „burbulų“. Jei reikia tepti sieną – tepkite vienodais brūkšniais: judėkite nuo viršaus į apačią. Spalvoti klijai palengvina šį darbą.

Tapetų klijavimas. Įprastai pradedama klijuoti nuo durų, bet svarbu apžiūrėti, kad tapetų sujungimai nebūtų ant kampų ar kitų probleminių vietų. Tokių problemų galima išvengti iš anksto pasidėliojant ir paslenkant pirmąjį tapetą į vieną ar į kitą pusę. Klijuodami kampus užleiskite 3-5 centimetrus, kad tapeto susidūrimas niekad nebūtų ant kampo. Tapetuojant langus ar kitas nišas irgi turite palikti po tiek pat centimetrų. Esant reikalui atsargiai įkirpkite, kad galėtumėte užlenkti per kampo susidūrimus.

Tapetų atraižas pradėkite klijuoti nuo viršaus. Judėkite braukdami žemyn, kad išeitų esantis oras ir nesusiraukšlėtų. Apatinės dalies neklijuokite, kol tapetas nėra lygiai su grindimis. Švelniai prispauskite apatinę dalį prie sienos ir ties grindimis su peiliu nupjaukite.

Labai atsargiai elkitės tapetuodami prie elektros lizdų ir jungiklių. Prieš tapetuojant tas vietas išjunkite elektros srovę. Atsargiai nuimkite dangtelius ir jungiklius, uždenkite elektros laidus. Kai užklijuosite tapeto atraižą su peiliu prapjaukite toje vietoje dviem brūkšniais iki kraštų. Nukirpkite nereikalingas tapeto dalis, nuvalykite likusius klijus. Atgal pritvirtinkite jungiklius ir įjunkite srovę patikrinti ar viskas veikia.

Tapetuodami sieną už radiatoriaus tapeto atraižą išmatuokite ir įkirpkite taip, kad galėtumėte užleisti už jo. Priglausti galite pasinaudodami lazdele ar teptuku su ilgesne rankena.

Tapetų juostos klijavimas. Iš pradžių pažymėkite kreida ar pieštuku liniją, kuri bus orientyras juostos klijavimui. Ištepkite klijais visą juostą ir susidėliokite klostėmis. Klijuodami atlenkite po vieną klostę. Su šepečiu ar šluoste sutvirtinkite viršutinę juostos dalį. Priklijavę visą juostą švelniai braukdami nuo viršaus prispauskite ir apatinę dalį, kad neliktų oro „burbulų“. Braukdami nesujudinkite viršutinės juostos dalies.

Tapetų klijavimo ABC, Manonamai.lt

TAPETŲ PASIRINKIMAS

Renkantis tapetus, labai svarbu atkreipti dėmesį į jų spalvą bei raštus. Jų poveikis skirtingoms patalpoms skirsis, tad nuo to priklausys ir kambaryje sukuriama nuotaika. Mažoms patalpoms rekomenduojami mažiau ryškūs, šviesesni atspalviai bei smulkesnio rašto, mažiau kontrastingi ornamentai. Jei Jūsų namuose nėra aukštos lubos, venkite horizontalių linijų. Vertikalios linijos ar dryžuoti tapetai optiškai padidins lubų aukštį. Naudojant  spalvų efektus galima optiškai padidinti arba sumažinti patalpos erdvę. Pasirinkus šviesaus atspalvio tapetus patalpa optiškai padidėja, o naudojant tamsius tapetus patalpa optiškai sumažėja. Jei Jūsų kambarys mažai apšviestas ar šiaurinėje pusėje rinkitės labai šviesius sienų atspalvius, venkite labai tamsių spalvų, nors jos ir atrodo labai šiltos, bet iš tikrųjų tik dar labiau užtamsins kambarį. Tamsesniam kambariui tiks tapetai su šiek tiek blizgiu paviršiumi ar rašto detalėmis.

Būtina atsižvelgti ir esamus šviesos šaltinius: natūralius ir dirbtinius. Jei kambaryje langai nedideli ir nėra daug lempų – rinkitės kuo šviesesnius. Tokiu būdu tapetai irgi prisidės bent jau prie turimos šviesos erdvėje palaikymo.

Tapetų rūšys: trūkumai ir privalumai. Tapetų yra daugybė rūšių: popierinių, akrilinių, vinilo, tekstilės, veliūro ar net fototapetų. Popieriniai tapetai yra ekologiški, kvėpuojantys ir pigūs. Dėl to tinka vaikų kambariams. Tuo pačiu šie tapetai lengvai išsitepa, greitai blunka.

Viniliniai tapetai – vieni populiariausių: lengvai prižiūrimi ir plaunami. Gali būti klijuojami ir vonios, ir virtuvės patalpose. Tekstilės tapetai – brangūs ir dažniau naudojami viešbučiuose ar kitose vietose, kur svarbu išskirtinumas ir nepriekaištinga švara. Fototapetai – tai išskirtiniai ir suasmeninti tapetai, kurie gali būti sumaketuoti net iš šeimos nuotraukų. Išsiskiria ir didele kaina.

Tapetai skiriasi būdu, kaip klijuojami: flizelininiams tapetams klijais reikia ištepti tik sieną, įprastiems – ir tapetus, ir sieną. Rečiau pasitaikantys – jau su išteptais klijais. Jiems nebereikia papildomų klijų.

Geriau daugiau nei mažiau. Išsirinkę tapetus pasiskaičiuokite, kiek jums reikės tapetų rulonų. Tapetai būna ne vienodų pločių ir ilgių, tad atvykę į parduotuvę jau žinokite visus patalpos išmatavimus. Skaičiuojant kiek viename rulone atkarpų pridėkite po 5 –10 cm. Didesnės sąnaudos būna, jei tapetas turi sudėtingą raštą ir reikia derinti jungiant vieną su kitu. Nepamirškite atimti ir erdvių, kuriose tapetų nebus: langai, durys, mūrinės ar akmeninės sienos.

Patikrinkite ar sutampa pasirinkti rulonai, kad nesiskirtų atspalvis ar raštas. Įsigiję papildomai tapetų neturėsite problemų vėliau. Kai kurie tapetai gali būti vėliau ir nebegaminami. Nebebus baimės ir jei vaikai sumanys išbandyti naujus rašiklius, o katė – nagučius. Galėsite perklijuoti tas vietas.

 

PASIRUOŠIMAS TAPETAVIMUI

Norint sėkmingai atlikti darbą labai svarbu tinkamai tam pasiruošti.

Prieš klijuojant tapetus
Uždenkite grindis ir kambaryje esančius daiktus, kad juos apsaugotumėte. Dėl saugumo išjunkite elektros srovę, nuimkite rozečių ir jungiklių rėmėlius. Nekaitinkite stipriai kambario, kad tapetai nedžiūtų per greitai ir neįtrūktų. Tinkamiausia temperatūra yra 18 – 20 °C. Jei sienose yra pažeidimų, prieš klijuojant tapetus juos reikia sutvarkyti.

Kodėl būtina nuplėšti senus tapetus
Naujų tapetų jokiu būdu negalima klijuoti ant senų. Tai neprofesionalu. Naujieji tapetai gali persimatyti ir išryškėti senųjų tapetų kontūrai ar jų raštas. Klijai užtikrintų naujų tapetų prilipimą prie senųjų, tačiau neužtikrintu prilipimo prie sienos.

Kaip tinkamai paruošti sieną
Senus tapetus apipurškiame vandeniu ir paliekame keliolikai minučių, kad suminkštėtų paviršius ir klijai. Nulupame senus tapetus. Švarią sieną nušluostome ir atsargiai nuvalome senų klijų likučius. Įtrūkimus būtina glaistyti ir pašlifuoti.

Tapetų partijos numeris
Kiekvieno rulono pakuotėje prie produkto numerio yra nurodomas ir partijos numeris. Skirtingose partijose pagamintų tapetų spalvos gali skirtis keliais tonais, jų nerekomenduojama klijuoti ant vienos sienos. Todėl perkant tapetus visada reikia atkreipti dėmesį į šiuos numerius. Tačiau skirtingų partijų tapetai gali būti klijuojami ant skirtingų kambario sienų.

Tapetų klijai
Teisingas klijų pasirinkimas yra vienas iš svarbiausių dalykų tapetų klijavime. Pagrindinės klijų rūšys: paprasti klijai ir specialus klijai tam tikros medžiagos tapetams.

Tapetų ženklinimas
Tapetai gaminami skirtingais būdais, taikant skirtingas technologijas, atsižvelgiant kur ir kaip skirti naudoti. Ant kiekvieno rulono etiketės rasite jų ženklinimą, kuris yra labai svarbus norint pasiekti geriausią rezultatą.

Kaip suskaičiuoti kiek tapetų Jums reikia
Viename standartiniame (ilgis 10.05 m., plotis 0.53 m) rulone yra 5 kv. m. tapetų. Kiek Jums reikia tapetų galima paskaičiuoti atsižvelgiant ar tapetai yra derinami ar ne. Jeigu tapetai yra nederinami, tai reikiamą rulonų skaičių galite suskaičiuoti padauginus kambario perimetrą iš lubų aukščio ir padalinus iš 5 (kv. m. skaičius viename rulone) arba paprasčiau sužinoti reikiamą rulonų skaičių galite naudodamiesi šia lentele:

Nederinamo rašto tapetai
Tai tapetai, kurių rašto ar faktūros nereikia derinti, kairiojo krašto ir dešiniojo krašto raštas ar faktūra sutampa. Juos klijuoti yra lengviau. Lieka mažiau likučių.

Derinamo rašto tapetai
Tapetų gaminimo metu ant tapetų atspaudžiamas pasikartojantis piešinys ar faktūra. Kad klijuojant tapetus piešinys ar faktūra sutaptų juos reikia derinti. Derinimo aukštis gali skirtis priklausomai nuo tapetų, tačiau ant tapetų pakuotės nurodoma kiek centimetrų tapetų reikia nupjauti. Skaičiuojant reikiamą rulonų kiekį į tai būtina atsižvelgti. Jeigu Jūsų lubų aukštis 2,5 m., tai is vieno nederinamų tapetų rulono suklijuosite 4 juostas, o iš derinamų- 3.